T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Adana Aladağ İlçe Halk Kütüphanesi

Sıkça Sorulan Sorular(SSS)

 

SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI


Soru : Üyelik için ne gerekli?

Cevap : Herhangi bir resmi belge almanız talep edilmemektedir. sadece üyelik anında nüfus cüzdanı beyanı ve T.C. Kimlik numarası gereklidir.


Soru : Hizmetlerinizden nasıl yararlanabilirim?

Cevap : Hizmetlerimizden yararlanmak için üye olmamız yeterlidir.


Soru : Ödünç bölümünden aldığım kitaplar bende ne kadar kalabilir?

Cevap : Ödünç alınan kitapların 15 gün içerisinde teslimi gerekmektedir. Kullanıcıya üç kitap, üç kitap dışı materyal olmak üzere en fazla altı materyal ödünç verilir. Ödünç verme süresi kitaplar için on beş gün, kitap dışı materyaller için yedi gündür. Bu sayı ve süreler, kullanıcıların sözlü (yüz yüze, telefon) ve yazılı (elektronik posta) başvuru üzerine kütüphane yönetimi tarafından artırılabilir ancak azaltılamaz.

 Kullanıcı tarafından süre bitimine iki gün kala yapılacak başvuru üzerine,  ödünç verme süresi bir defaya mahsus olmak üzere on beş(15) gün daha uzatılabilir.
 Kullanıcılarımız süre uzatımını  http://koha.ekutuphane.gov.tr/ adresinden kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifrelerini girerek kendileri de yapabilmektedirler. Ayrıca bu işlem telefonla da yapılabilmektedir.


Soru : Hangi durumlarda bilgi vermeliyim.

Cevap : Adres ve telefon değişikliklerinde bilgi verilmesi gerekmektedir.


Soru : Aradığım kitabın kütüphanenizde bulunup bulunmadığını nasıl bilebilirim?

Cevap :Katalog Sorgulamasını kullanarak kütüphanemiz ve tüm halk kütüphaneleri kolleksiyonlarında arama yapabilirsiniz.


Soru   : Toplu halde gelmemiz için ne yapmalıyız?

Cevap : Toplu halde gelmeniz için geleceğiniz tarihten önce Randevu almanız Gerekmektedir. Telefonla ya da yüze görüşerek randevu alabilirsiniz. Bireysel olarak kütüphaneye gelmek istediğinizde randevu almanıza gerek yoktur.


Soru  :  Playstation’ı kullanabilmek için ne yapmalaıyım.

Cevap : Çocuklarımızın Playstation’u kullanabilmesi için Kütüphane’de 30 dakika kitap okuması gerekmektedir. Kitabı okuduktan sonra okuduğu kitabı kütüphane çalışanlarına göstermesi gerekmektedir. Çocuğumuz 30 Dakika okuması karşılığında 20 Dakika Playstation oynama hakkı kazanmaktadır.  Playstation sadece Cuma Günleri öğle sonları belirli saatlerde açılmaktadır.